Minule jsem to odbyl jednou větou, ale ve skutečnosti byl výběr správné university týdenní prací na plný úvazek. Do Austrálie jsem jet chtěl, a když přišla nabídka konkurzu, otázkou bylo, zdali některá z nabízených škol splňuje má kritéria. Při procházení možností zjistíte, že matfyz vlastně není tak špatný, že se tam, co se matiky týče, učí opravdu hodně, i když stylem, který ve vyspělém světě opustili před půl stoletím. Také už jsem měl dost čisté teorie, chtěl jsem se naučit něco do života, a přesto zvolit školu s kvalitní pověstí, dobrou lokalitou a alespoň nějakým potenciálem studia algebry, kryptografie a bezpečnostních metod.

Nakonec se jako vždy ukázalo, že nejde všechno. Já oželel kvalitu školy a vybral relativně provinční Macquarie Universitu v Sydney. Algebraickou sekci také nemá, ale na inženýrské fakultě pracuje prof. Charles Lee, který se věnuje Turbo kódům, totiž tématu mé diplomové práce. Tu bych tam rád dodělal. Na kryptografii a bezpečnostní metody se nedívají tak moc z matematického hlediska, ale spíše z hlediska politického, diplomatického a sociálního. Tím bych mohl objevit naprosto jiný úhel pohledu a skryté možnosti. Teoretickou matikou jsem se stejně nechtěl v budoucnu věnovat, tak uvidíme. Nižší kvalita školy má svá velká mínus, ale i plus, třeba zbude více času na cestování. V Amsterdamu jsem také navázal styky s druhou městskou univerzitou, nezávislým výzkumným kryptografickým centrem a dvěma univerzitami v okolních městech, kde byla matika o dost nejlepší. Možnosti se vždy najdou.

Na Macquarie je jednak Přírodovědecká fakulta a na ní Katedra matematiky, kam oficiálně pojedu. Dále pak Katedra inženýrská, Laboratoř kyberterorismu, Výzkumná skupina algoritmů a kryptografie, a Centrum pro terorismus a mezinárodní bezpečnost. To zní slibně a určitě si kvalitní lidi a přednášky najdu.

Abych zmínil i další nabídky, tak Matfyz má tradičně velmi dobré vztahy s universitou v Brisbane, která je na tom z teoreticko-matematického hlediska podstatně lépe a i reputace je o dost lepší než v případě Macquarie.