Možností, jak financovat studia je vždy spousta. Já jsem v těchto věcech nikdy moc chodit neuměl. Jisté je, že Fond mobility UK přispívá stipendiem všem studentům, kteří aspoň na semestr vyjíždějí do zahraničí a nemají jiné peníze od státu nebo EU (např. Erasmus).

Kdo ví, jak se u nás hospodaří se státními penězi, a jak fungují granty a výběrová řízení na státní zakázky, nemusí číst dál. Žádost o příspěvek je jednostránkový formulář, kam vyplníte pár údajů o sobě, průměr známek, jednou větou info o tom, proč jedete a kam jedete, a pak do pěti kolonek odhadované náklady na dopravu, ubytování, školné, stravné a zbytek. Tam můžete napsat, co chcete, nikdo nebude požadovat detailnější rozpis nebo snad důkaz toho, že opravdu tyto cifry odpovídají realitě. Sumy sečtete dohromady a požádáte o částku, která může být maximálně polovinou celkových nákladů. Ve výsledku každý žádá o polovinu. Maximum je sto tisíc.

Na závěr přiložíte motivační dopis a jedno doporučení. To prý nikdo nečte. Nakonec dostanete částku v intervalu nula až suma, o kterou jste požádali. Žádné zdůvodnění výsledku nebo dodatečné informace pro lepší rozhodování po vás nikdy nikdo chtít nebude. Kdy vám sumu oznámí a peníze opravdu vyplatí, je také ve hvězdách.

Termíny jsou dva, letní a zimní. K žádosti je oficiálně potřeba doklad o přijetí na danou universitu, zní to celkem logicky. Já ještě dva dny před letním deadlinem ani nevěděl, jestli jsem prošel výběrovým řízením na UK, natož abych měl oficiální papír z Austrálie. Ale v zimním kole už bych moc peněz nedostal, protože zpětně se nepřidělují. A tak jsem se informoval u starších. Finta je v tom, podat žádost bez dokladu o přijetí a hrát mrtvého brouka. Peníze dostanete i tak, možná si později vzpomenou, že máte doručit doklad o přijetí. Když v konkurzu nakonec neuspějete, nevyplatí je.  Tedy v den deadlinu žádám o příspěvek stotisíc na jednosemestrální pobyt na Macquarie Universitě, kam zatím vůbec nevím, zdali pojedu. Kocourkov.

Dokumenty, které jsem odevzdal: