Zhruba od konce března, kdy jsem se dozvěděl o své nominaci na pobyt a předal na Zahraniční oddělení UK přihlášku na Macquarie (MQ), čekám na vyjádření australské strany. Přihláška s celou složkou (motivační dopis, atd.) jim prý byla odeslána obratem.

Když jsem ani koncem května nic nevěděl, začal jsem se zajímat, kde je problém. Napsal jsem email paní, která podle webu MQ má na starosti přijíždějící exchange studenty. Odpověd mi nikdy žádná nepřišla, a později mi bylo řečeno, že už tam nepracuje, pouze byli líní změnit informace na webu (d. #1). Poslal jsem tedy do jejich kanceláře kolegu, který je na MQ teď. Toho ujistili, že o mě ví, a že se tomu budou věnovat nejdříve, jak jen bude v jejich silách (kdy, když semestr začíná za měsíc a půl? (d. #2). Urgoval jsem tedy už asi potřetí Zahraniční oddělení UK a obratem mi přišel přeposlaný email z MQ, že po mě chtějí dodatečné informace, a sice kopii diplomu. Kdybych neustále nebombardoval a o email si neřekl, tak ani nepřijde a já nejedu nikam (d. #3).

Pak už to šlo ráz na ráz. Rozhodl jsem se, že budu komunikovat oproti předpisům rovnou s MQ (konečně jsem z přeposlaného emailu věděl s kým), dodal kopii diplomu, obdržel Offer ke studiu. Zaplatil povinné pojištění 195 AU$ a dostal papír nutný pro vyřízení víz (Confirmation of Enrolment). Vše jsem byl schopen vykomunikovat během jednoho dne, resp. noci díky časovému posunu, konkrétně 16.6. (semestr začíná 23.7). Zahraniční oddělení UK nebylo schopno za dva a půl měsíce udělat ani krok.

Kolega, který jede do Brisbane vyřizoval vše poctivě přes UK a když urgoval Confirmation of Enrolment, které se rozesílá emailem, odpovědí bylo: “v páteční poště nic nepřišlo a dnešní ještě nebyla rozdělena” (d. #4).

Já si své místo na MQ na poslední chvíli vybojoval, ale stálo mě to hodně úsilí a také peněz. Deadline pro podání přihlášky na ubytování je za týden a letenky už teď stojí kolem 25 tisíc jedním směrem.

Poučení to má zajímavé: můžete být sebelepší, ale když se vám někdo snaží házet klacky pod nohy, vzdorovat se tomu nedá. O to horší je, když vám pod nohy háží klacky lidi, kteří jsou placeni, aby vám pomáhali.