Jmenuji se Vojtěch Brtník a jsem student Univerzity Karlovy. Druhou půlku roku 2010 strávím v Sydney. Budu se věnovat objevování Austrálie a získávání znalostí v oboru matematických a sociálně-diplomatických metod informační bezpečnosti. Věřím, že mé zážitky, úvahy, rady a zkušenosti z té doby, mohou být cennou inspirací bytostem mířícím stejným směrem. Proto se o ně rád podělím.

O možnostech studia v zahraničí jsem se vždy zajímal poměrně hodně. Nemůžu tvrdit, že by mě Karlovka a Matfyz nebavila, spíš jsem nepřirostl ke komunisticko-socialistickému prostředí českému, kde  ambice, pracovitost a snaha být nejlepší nebyla nikdy příliš ceněna. Můj názor je, že každý z nás má místo, kde je mu dobře, kam patří, a kam se ti motivovanější snaží dostat. Platí to v úrovni studia, práce, mezilidských vztahů i fyzické adresy na zeměkouli. Jenže nikdo neví, kde jeho místečko je. A tak hledáme, zkoušíme a poznáváme. Občas se spálíme, občas objevíme něco nového a postupnými krůčky se posouváme k vysněnému cíli. Ti lenošnější se spokojí s tím, co jim náhoda dala, a prostojí celý život na místě.

Možná se ptáte, proč jsem vůbec šel na Matfyz a neutekl rovnou někam do zahraničí. Teď už to vím taky, ale v osmnácti, když se vybírala výška jsem tak daleko neviděl a mé obzory končily před hranicemi. Nikdo mi tehdy neporadil a na vše jsem musel přijít později sám – a tak teď doháním. Matfyz nakonec byl tím nejlepším, co mi ČR mohla nabídnout. I když, i ten ovlivněn českým prostředím, v mnohém nestál za nic. O tom snad později napíšu celou knížku.

Na tomto webu se věnuji mému objevování Austrálie a nových zákoutí bezpečnostních studií, kterým bych se rád ve své profesionální kariéře věnoval. Tuším, že tam někde by mohlo ležet místo, které hledám já.

20. února 2010., v den mých čtyřiadvacátých narozenin.
Vojtěch Pj Brtník

Viz také: Jak to začalo, 22. února 2010